Druhý ročník koncertního seriálu Golden_eye.hb!

Letošní podzim byl v havlíčkobrodském klubu Oko ve znamení koncertního seriálu Golden_eye.hb. Vrcholem a pomyslnou tečkou byl koncert jižanské kapely Skinny Molly (USA, Nashwille), která v pátek 20. září 2019 symbolicky odstartuje druhý ročník seriálu, který nabídne celkem pět koncertů. 

Golden_eye.hb 2019 – máte se na co těšit!

Jižanský název kapely Skinny Molly přímo odkazuje na příslušnost a provázanost se známou floridskou líhní největších legend jižanského rocku, kterými jsou Lynyrd Skynyrd, Blackfoot a Molly Hatchet. Kapelu založil v roce 2004 kytarista, zpěvák a skladatel Mike Estes, který část devadesátých let prožil právě v kapele Lynyrd Skynyrd, kde se podílel mj. na vzniku akustického alba Endangered Species. Druhou výraznou osobností Skinny Molly je kytarista a zpěvák Jay Johnson (dříve Blackfoot). Na baskytaru hraje Luke Bradshaw, rodák z New Orleans a basista dříve působící v legendárním rozhlasovém pořadu Grand Ole Opry. Tato trojice muzikantů tvoří od roku 2007 základ kapely a stojí za třemi studiovými alby Skinny Molly: No Good Deed (2009), Haywire Riot (2013) a Here for a Good Time (2014). Čtvrtým členem kapely je bubeník Kyle Law, který v dubnu 2018 za bicími nahradil Kurta Pietra. Tvorba Skinny Molly představuje (v intencích jižanského rocku) zdařilý mix country a hutnějšího rocku. Koncertní setlist slibuje zhruba polovinu vlastní tvorby a polovinu skladeb od bývalých členů, samozřejmě opět nebude chybět erbovní jižanská hymna Sweet Home Alabama. Skinny Molly se vrací do havlíčkobrodského klubu po necelém roce, když její historicky první koncert na Vysočině byl pro všechny návštěvníky mimořádným zážitkem, který vyvrcholil téměř patnáctiminutovým přídavkem ikonické skladby Free Bird. Jako host vystoupí výtečný kytarista Pavel Marcel a předkapelu obstará legendární Pumpa.

Vyučený knihkupec a nepřehlédnutelný autor hudby k filmu Šakalí léta (1992) dal o sobě širokému publiku vědět v osmdesátých letech po založení kapely Nahlas. Jeho hudební kariéra je ale samozřejmě mnohem delší. Průzračně jednoduché, do blues nebo do reggae hozené písničky s texty ze života fungovaly skvěle. V kapelách a projektech Ivana Hlase se vystřídala dlouhá řada muzikantů (mj. Ondřej Hejma, Pavel Skála). Konečně v novém století vzniká sestava mimořádných hudebníků sešlá v uskupení Ivan Hlas Trio. Trojice Ivan Hlas, Norbi Kovács a Jaroslav Olin Nejezchleba společně koncertuje od roku 2005. V této sestavě se nám představí na druhém koncertu podzimního seriálu, který je současně sedmým doprovodným koncertem Podzimního knižního veletrhu. Vedle svého původního povolání (knihkupec) je Ivan Hlas také autorem dvou knižních titulů (Za barevným sklem, Jdeme na jedno…) a tedy logickou volbou pro koncert na podporu knihy jako kulturního artefaktu.

Nechte zpívat Mišíka! „Dlouho pil Vladimír Mišík mocipánům krev a ti jen čekali na záminku, jak se ho elegantně zbavit. Ta přišla v říjnu 1982 na koncertě v pražské Lucerně na společném koncertě s Marsyas. Tehdy byl o vynucené přestávce promítnut na obrovské trenýrky, visící nad pódiem, nevinný famácký filmík Miroslava Čtvorsjuka o zmíněném letenském bardovi. Tři týdny na to, v listopadu 1982 bylo kapele oznámeno, že nedodržela podmínky a schválený program a že… končí. A tak tento administrativní zásah ukončil činnost Etc…, jedné z nejlepších českých rockových kapel v historii. Cílem útoku byla ale jednoznačně eliminace jejího zpěváka Vladimíra Mišíka.“
(Internetová encyklopedie rocku)

„Dialog s vesmírem představuje v kontextu naší populární hudby jeden z důležitých momentů – byla to vůbec první naše rocková opera, s odstupem času můžeme říci, že zároveň i jedna z nejlepších.“ (Vladimír Čech, Melodie 1987) Třetí album skupiny Progres 2 s názvem Dialog s vesmírem vydané v roce 1980 vydavatelstvím Panton bylo na hudební scéně zjevením. Premiéra rozsáhlého audiovizuálního projektu se konala 27. února 1978 v brněnském Divadle na Výstavišti a skupina s tímto programem během dvou let odehrála v tehdejším Československu 350 repríz! „Tento projekt posloužil jako vzor mnoha podobným projektům českých kapel včetně „Prázdnin na Zemi“ skupiny Olympic.“ (L. B. Müller, Rovnost 1993). Kapela v dnešní podobě byla obnovena v roce 1992 při příležitosti koncertů série Comeback, a to v podobě superskupiny spojující dvě nejúspěšnější alba Dialog s vesmírem a Třetí kniha džunglí. V roce 2016 byla skupina Progres 2 uvedena do Beatové síně slávy. V létě 2018 kapela nahrála ve studiu Davida Kollera v Mikulově nové studiové album Tulák po zvězdách, které vychází právě v těchto podzimních dnech na pozadí série vyprodaných koncertů k 50. výročí založení kapely…

Původně jazz rockový Energit založený v roce 1973 koncertoval jen krátce. V kapele se sešli dva členové rozpadlého Flamenga (bubeník Erno Šedivý a zpěvák Ivan Khunt) a dva členové skupiny Jazz Q Martina Kratochvíla (kytarista Luboš Andršt a baskytarista Vladimír Padrůněk). Po komunistickém zákazu a následné emigraci Erna Šedivého a Ivana Khunta pokračoval Luboš Andršt v jiném hudebním stylu s jinými hudebníky (mj. krátce s Vladimírem Mišíkem za mikrofonem předtím, než založil Etc…). V roce 1980 kapela přestala na dlouhou dobu koncertovat. Zajímavostí je obnovení kapely pod tímto názvem jako doprovodné skupiny pro come back Marty Kubišové (1990 – 1992). V roce 2016 Luboš Andršt obnovuje kapelu ve složení Luboš Andršt (kytara), Jan Holeček (zpěv, hammondy), Vladimír Guma Kulhánek (baskytara) a Jiří Zelenka (bicí). O rok později Energit vydává u Supraphonu (s odstupem několika dekád) třetí studiové album s názvem Time´s Arrow a vydává se na dlouhé turné po českých klubech. Právě včas, aby tuto kapelu skvělých muzikantů mohl přivítat druhý ročník podzimního seriálu v havlíčkobrodském Oku!

Osvědčené speciální přenosné pasy na celý seriál v ceně 1 000 Kč jsou už nyní v prodeji na www.smsticket.cz a také v havlíčkobrodském Tulipánu.

Více informací na www.facebook.com/goldeneyehb,  rezervace: tel. 602 567 728, e-mail: kletecka@thb.cz.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *