Jeden svět opět v Havlíčkově Brodě

Myslíte si, že vidět osm filmů za jediný víkend je nemožné. Tak zkuste v pátek navštívit festival Jeden svět v havlíčkobrodském klubu OKO. Festival dokumentárních filmů o lidských právech začíná prvním snímkem v pátek 13. dubna!

Jako první diváci uvidí snímek Ultra, který je příběhem o odhodlání, vytrvalosti a hlavně trochu bláznovství. Ultramaraton je běžecký závod délkou převyšující klasický maraton. Spartathlon je delší dokonce šestkrát. Účastnit se jej může jen ten, kdo je ochoten ze sebe vydat vše a sáhnout si na dno svých sil.

Páteční projekce bude pokračovat dokumentem Rádio Kobaní. Film vypráví příběh mladé kurdské reportérky Dilovan, která zakládá rádiovou stanici v syrském Kobaní, které se dokázalo ubránit ofenzivě tzv. Islámského státu. Jak se město po drastických útocích vrací k životu?

Sobotní promítání začne už v 15 hodin a máte se opravdu na co těšit. Německo ruský dokument Kolyma, cesta z kostí je opravdovým diváckým zážitkem. Sibiřskou Kolymou se táhne cesta postavená na potu, krvi a kostech vězňů sovětského gulagu. Polský režisér Stanisław Mucha na ní potkává pestré panoptikum komických i vážných postav, z nichž skládá mozaiku dnešního života v odlehlé a mrazivé části Ruska.

Od půl šesté pak na diváky čeká Pětiletý Padma Angdu, který není obyčejný chlapec. Byl totiž rozpoznán jako reinkarnace duchovního učitele v Tibetu. Stát se tím, kým jsem byl, rozhodně patří mezi hodně emočně silné příběhy.

Jako třetí sobotní promítání je od 20:00 připravený dokument Nic se neodpouští. Film stvořený přesně do dnešní doby vypráví příběh rodačky z marocké Casablanky Zineb El Rhazoui. Otřeseni teroristickými útoky v Paříži nejsou totiž jenom rodilí Evropané, ale i ti, kdo do Evropy přišli hledat bezpečné útočiště.

Nedělní promítání začne pozvolna dokumentem o přírodě a o tom jak jí člověk dokáže ničit. Azurová je tedy nejen příběhem jednoho oceánu, ale je hlavně ukázkou toho, čeho všeho je člověk schopný. Od 17:15 se mohou těšit všichni fanoušci českých dokumentů. Jelikož k vidění bude film Petra Horkého s názvem Švéd v Žigulíku. Ruské vozy Lada bývaly kdysi pojmem v celém bývalém východním bloku. Navrátit jim někdejší slávu se pokouší švédský manažer Bo Inge Andersson, první cizinec, který kdy vedl ruský kolos AvtoVAZ.

A na závěr celého festivalu je připravená opravdová „lahůdka“. Zeptejte se SEXPERTA, tak zní název posledního promítání, které začíná klasicky v 8 večer. A o co vlastně půjde? V zemi, která dala světu Kámasútru, je dnes sex stále tabu. Vrátit Indům zdravý vztah k sexu se už od roku 1976 snaží pionýr sexuální osvěty, milovaný i proklínaný 93letý „sexpert“, doktor Watsa.

Samozřejmě nebude během celého festivalu chybět doprovodný program, kdy filmy budou doplněny rozhovorem se zajímavým hostem. Pokud vás zrovna daný snímek nebude bavit, můžete zajít na bar a dát si něco dobrého k jídlu, projít si výstavu, nebo si jen tak popovídat s přáteli. O tom přeci festival JEDEN SVĚT je. A pro ty největší vytrvalce bude v pátek připravená afterparty, kde pro vás bude hrát Kia Lutnerova. Takže si nezapomeňte zakroužkovat ve Vašem diáři velkým červeným fixem pátek 13. dubna a určitě se přijďte do klubu OKO.

Přijměte pozvání od pořadatele Jiřího Svobody:

„Vejděte do prostor Klubu OKO Havlíčkův Brod, usaďte se do útulných křesel, příjemných plážových lehátek nebo pohodlných židliček a dovolte si něco, nač v každodenním životě plném (dez)informací není čas. Zpomalte a v klidu si vytvořte názor na konkrétní téma, které vám dokumentární film předloží v různých úhlech, pohledech, perspektivách a kontextech. Pojďme společně aktualizovat systém v Havlíčkově Brodě!“

 

Michal Mašek

 

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *