V novém roce chceme žít zdravěji!

Už jen několik hodin zbývá do konce roku 2016 a to je tradičně čas plánování novoročních předsevzetí. Máme pro vás přehled toho, co si Češi v novém roce přejí!

Už jen několik hodin zbývá do konce roku 2016 a to je tradičně čas plánování novoročních předsevzetí. Máme pro vás přehled toho, co si Češi v novém roce přejí!

Novoroční předsevzetí si podle průzkumu někdy dala více než polovina lidí, častěji ženy a mladší ročníky. Vedou vysokoškoláci. S rostoucím věkem pak důležitost přisuzovaná předsevzetím klesá. Třetina dotázaných jej považuje za důležité pro realizaci svých plánů, pouze pětina dotázaných ho však dodrží. Nejdéle vydrží ty spojené s rodinou, nejrychleji pak lidé vzdávají přestat kouřit. Ženy svá novoroční předsevzetí vzdávají dříve než muži, téměř třetina během prvních pár dní.

Předsevzetí se obvykle týkají zdravějšího zdravotního stylu – převažuje touha začít hubnout a jíst zdravěji, to jsou rovněž nejčastější předsevzetí roku 2017, ovšem oproti minulým rokům si letos předsevzetí plánuje dát pouze necelá třetina dotázaných. I v letošním roce ho plánují hlavně mladí do 29 let (20 %).

A proč lidé často předsevzetí nedodrží, alespoň ty týkající se zdravotního stylu?
„Novoroční předsevzetí nevycházejí většinou proto, že lidé to neberou moc vážně. Je to už stereotyp. Důležité je mít silnou motivaci. Člověk by si neměl dávat nereálné cíle, např. zhubnu 10 kg za měsíc,“ míní Štěpánka Štěpánová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE s tím, že pomoci s motivací může třeba rodina a přátele.

Jak to bude v 2017?
Lidé plánují svá předsevzetí vztahovat ke zdravému životnímu stylu. Mezi jednotlivými pohlavími ani věkovými kategoriemi nejsou téměř žádné signifikantní rozdíly – zdravější životní styl prostě i v roce 2017 plánují všichni.
Ženy chtějí v roce 2017 více začít hubnout (57 %), muži častěji plánují omezit pití kávy (11 %).
Třetina vysokoškolsky vzdělaných plánuje najít rovnováhu mezi prací a volným časem.
4 z 10 vyučených touží vydělat více peněz.
Začít hubnout plánuje v roce 2017 46 % z těch, kteří si předsevzetí dávají, 44 % chce zdravě jíst, 41 % pak více sportovat.

I letos tak předsevzetí kopírují s menšími odchylkami ty obecně zažité. Novoroční předsevzetí bývají obecně zaměřená na nápravu životního stylu. Především ženy často chtějí začít hubnout (74 %), zdravě jíst (62 %) a lépe dodržovat pitný režim (36 %). Muži se častěji zaměřují na omezení alkoholu (13 %) a kouření (32 %). Mladí do 29 let plánují lépe dodržovat pitný režim (39 %), naučit se cizí jazyk (30 %) a více spát (23 %). Lidé mezi 30–44 lety se chtějí více věnovat rodině (22 %). Začít hubnout je nejčastější předsevzetí mezi dotázanými obecně (61 %), následuje zdravé stravování (53 %) a častější sportování (47 %).

Dalším výsledkem, který průzkum přinesl, je potvrzení, že v období Vánoc více než polovina lidí konzumuje zvýšené množství jídla a pití. Častěji se jedná o vysokoškoláky. Nejméně často konzumují zvýšené množství jídla a pití lidé nad 45 let. „Průměrně Češi přes Vánoce přiberou dvě až pět kilogramů a trvá pak i několik měsíců dostat se na původní váhu,“ potvrzuje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE.

Průzkum nechala zpracovat síť výživových poraden NATURHOUSE. Šetření provedla v první polovině prosince renomovaná agentura STEM/MARK, která oslovila 500 respondentů. 

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *