Kulturní magazín Zoom

Chinaski a jejich Víno roztančili Jihlavu!

Pátou zastávkou na turné Není nám do pláče byl Horácký zimní stadion v Jihlavě. Kapela Chinaski vystoupila ve čtvrtek 9. listopadu a ukázala, že i po více než dvaceti letech, má pořád šťávu.

Je přesně sedm hodin večer a já procházím Smetanovými sady. Dlouhá fronta kroutící se mezi stromy vede přímo k Horáckému zimnímu stadionu. Kolem prochází slečny ve žlutém a rozdávají stírací losy. Výhrou je setkání s kapelou Chinaski. Stírám los, zkouším štěstí ale bohužel. „Tak nic. Pořád ale můžeš zkusit štěstí,“ stojí na losu.

„Dámy a pánové, otevíráme brány. Prosím zachovejte klid. Vejdete se všichni,“ ozývá se z megafonu. Organizátoři pouští první fanoušky dovnitř. Valící se dav tlačí na stěny stadionu. Procházím mezi lidmi, kteří za každou cenu musí stát v první řadě. Stadion je rozdělen do třech sektorů. Na stání u pódia, stání a na sezení. Zabírám strategickou pozici na začátku sektoru stání a netrpělivě vyhlížím předkapelu.

Přesně v osm hodin se rozsvítí velký nápis nad podiem, Peter Aristone. Sedm atřicetiletý slovenský zpěvák a skladatel, který se do podvědomí českých fanoušků dostal hlavně kvůli své první desce 19 Days in Tetbury. Desku mu v roce 2014 pokřtila britská zpěvačka Mel C, která v minulosti zpívala s ikonickou dívčí kapelou Spice Girls. Peter začíná písničkami ze svého nového EP s názvem Gold. Roztleskává publikum, to ale šetří síly až na Chinaski. Po krátké půl hodině zpěvák opouští pódium. „Dáme poslední písničku a pak už přijdou Chinaski,“ loučí se. Peter Aristone doprovází Chinaski po celé jejich turné, zvládá ale i samostatné koncerty. Nadcházejícím společnou zastávkou bude Budvar aréna v Českých Budějovicích. „My chceme Chinaski, my chceme Chinaski, křičí fanynky.“

Po půl hodinové pauze, kdy si jihlavští fanoušci našli to nejlepší místo s výhledem, začíná očekávaný koncert. Na podium přichází frontman kapely Michla Malátný. „Nazdar Jihlavo,“ křičí do mikrofonu. Koncert zahajuje ten známý zvuk trumpety Petra Kužvarta a saxofonu Štěpána Škocha. Písnička Vedoucí ihned roztančí davy. Kapela bez řečí hned přechází k druhé písničce. Není nám do pláče, stejný název písničky, turné i nového alba. Jde už o třinácté studiové album, kapela ho vydala 5. května tohoto roku. Album obsahuje písničky jako Potkal jsem tě po letech nebo Venku je na nule.

Třetím songem je rádiový hit Každý ráno a následuje rytmická písnička Láska a Hvězdy z alba Rockfield. „Láska to je to, vo čem to tady je,“ zní horáckým stadionem. Kapela si s sebou přivezla nejen předkapelu Peter Aristone ale i zpěvačku Majdu Královou. Původně píseň Slovenský klín nazpívala Bára Honsedlová. Mělo jít pouze o pracovní verzi, zpěvačku měla později nahradit slovenská kolegyně. Bára se však slovenštiny a zpěvu ujala tak dobře, že kapela už nemusela nikoho hledat. Majda se své role zhostila na výbornou. Krásný čistý hlas koncert příjemně oživil.

Chinaski hrají jednu písničku za druhou a show nezdržují zdlouhavými řečmi. Když přijde na řadu písnička Víno, publikum je nejhlasitější. „A pokud mi to D1 dovolí, než minu JIHLAVU, hodím Prahu za hlavu..,“ rozléhá se halou. Sedmičlenná kapela, která objíždí českou republiku více než dvacet tři let, předvedla skvělou show. Hráli necelé dvě hodiny a roztančili všechny generace.

Text a foto: Lucie Ješátková

Chinaski a jejich Víno roztančili Jihlavu!
Chinaski a jejich Víno roztančili Jihlavu!
Chinaski a jejich Víno roztančili Jihlavu!
Chinaski a jejich Víno roztančili Jihlavu!
Chinaski a jejich Víno roztančili Jihlavu!
Chinaski a jejich Víno roztančili Jihlavu!
Chinaski a jejich Víno roztančili Jihlavu!