Kulturní magazín Zoom

V Brně lítalo pivo vzduchem, Anti-Flag předvedli neskutečnou show

Punk rocková kapela z Pittsburghu ve středu 19. dubna dorazila do Brna. V klubu Fléda se sešli punkáči z všech koutů republiky.

„ Dopij to a jdem dovnitř.“ Když slyším tuhle větu, je mi jasné, že nás čeká pořádný punkový koncert. Je pár minut po sedmé hodině večer já přicházím ke vstupu klubu Fléda. Vyzvednu akreditaci a je mi jasné, že bez piva se tenhle koncert neobejde. Procházím mezi desítkami punkáčů, které zdobí vysoko vyčesaná číra. Všichni se usmívají a nedočkavě sledují podium. Několik vytrvalců si zahřívá místa v první řadě. „Doufám, že tu nestojíte jen kvůli tomu, abyste měli Anti-Flag z první řady,“ zahájil první koncert frontman kapely Rabies.

Punkrocková kapela z Bystřice nad Pernštejnem se snaží zahřát publikum. Jelikož je ale ještě poměrně brzy a klub jen z poloviny zaplněný, žádné pogo pod podiem nevidím. Všichni šetří síly na ty pravé punkové Anti-Flag. „Bystřicéé,“ ozývá se z publika. Je vidět, že i když je kapela z Vysočiny, fanoušky má všude.

Jako druhá skupina vystoupili Barrier Reef /The Great. Energická kapela ze Štýrského Hradce v Rakousku. Sál i bary se začínají plnit a publikum spokojeně pokyvuje hlavami. Netrvá dlouho a pogo je tady. Sice jen pár odvážlivců z prvních řad, ale je potřeba publikum pořádně předehřát.

Po krátké pauze už je sál plný natěšených a motivovaných punkáčů, kteří chtějí víc než jen poslouchat. Zazní první tóny od kytaristy Chrise Heada a sál přímo řve nadšením. V první minutě koncertu všichni zpívají, křičí, pogují a pivo lítá vzduchem. Punk rocková kapela z Pittsburghu rozjíždí neskutečnou show. Energie a adrenalin cítí všichni přítomní. Nechávám se strhnout davem, rázem jsem pod pódiem a nevím kde je podlaha a kde strop.

V tu chvíli cítím, jak mě někdo zvedá na ramena. Najednou mám na Anti-Flag ten nejlepší výhled ze všech. Sedím náhodnému fanouškovi na ramenou a zpívám společně s kapelou „You´ve gotta die, gotta die, gotta die for your government...“ Netrvá dlouho a stojím společně se skupinou na podiu. Vím přesně, co mám dělat. Otáčím se zády a padám do lidí. Proplouvám půlkou sálu a zažívám ten nejlepší pocit na světě. Po pár minutách naprosté euforie zase stojím pevně na nohou a vstřebávám ten neskutečný zážitek.

Vím, že vystoupení téhle kapely, si budu pamatovat ještě hodně dlouho. V polovině koncertu ale přichází ta nejznámější písnička. „This is The End“ posouvá energie publika na novou úroveň. Sálem se nese zpět snad všech přítomných. This is the End For You My Friend zní z úst Justina Sana dokonale, tak jak ho všichni dobře známe. Zapomínám na všechno kolem a vrhám se mezi skákající dav.

Po vyčerpávající hodině a půl všichni lapáme po dechu. Přichází poslední písnička. Energie publika je ale nekonečná, všichni pogují až do konce. Já už jen postávám na okraji sálu a snažím se doplnit ty litry tekutin, které jsem vypotila pod pódiem.

Pár modřin na rukou a na nohou za takový koncert stojí, říkám si, když odcházím ze sálu. Kolem sebe slyším nadšené punkáče, kteří nešetří chválou a domlouvají se na další akci. 9. června přijedou do Brna Barb Wire Dolls, kteří v Eleven clubu rozjedou svůj rock and roll. Už teď vím, že tam nesmím chybět.

text: Lucie Ješátková
foto: Ivet Křenková

V Brně lítalo pivo vzduchem, Anti-Flag předvedli neskutečnou show
V Brně lítalo pivo vzduchem, Anti-Flag předvedli neskutečnou show
V Brně lítalo pivo vzduchem, Anti-Flag předvedli neskutečnou show